- – Показання до проведення
- – Особливості оперативного втручання
- – Реабілітаційний період після екстирпації
Лапароскопічна гістеректомія або екстирпація матки – радикальне гінекологічне втручання, під час якого матку повністю видаляють разом із шийкою, а в деяких випадках і з придатками. Оперативний доступ забезпечується через невеликі проколи на передній черевній стінці, що сприяє зменшенню крововтрати і прискоренню відновного процесу.
Показання до проведення
Повне видалення матки і шийки матки є радикальним втручанням, після проведення якого жінка втрачає здатність до зачаття і народження дитини. Тому операцію призначають тільки в крайніх ситуаціях, коли через хвороби, що стрімко прогресують, неможливо провести органозберігаючі втручання.
Можна виділити такі показання до виконання екстирпації:
- виявлення злоякісних новоутворень тіла або шийки матки на пізніх стадіях розвитку;
- виявлення великих і множинних міом із тяжким перебігом;
- рецидивуюча гіперплазія ендометрія;
- розвиток важких форм ендометріозу;
- отримання травм матки або розвиток гінекологічних захворювань, які супроводжуються рясними кровотечами.
Рішення про доцільність екстирпації приймає лікар в індивідуальних ситуаціях. Для цього аналізуються всі за і проти, проводиться поглиблена діагностика. Видалення матки є психологічною травмою для жінки, тому рішення має бути максимально зваженим.
Особливості оперативного втручання
У сучасних умовах видалення шийки матки виконується лапароскопічним шляхом, який витіснив традиційні порожнинні операції. Наша клініка жіночих хвороб у Чернігові OKCLINIC проводить екстирпацію за інноваційною поетапною методикою:
- введення обраного варіанта загальної анестезії;
- виконання чотирьох проколів на передній черевній стінці для введення хірургічних інструментів, джерела освітлення і мініатюрної відеокамери;
- заповнення черевної порожнини вуглекислим газом для кращої видимості операційного поля;
- акуратне відсікання матки від зв’язок і складок, які її утримують, а також від сечового міхура;
- відокремлення органа від стінок піхви і виведення назовні через спеціальний додатковий розріз.
Протягом усього часу оперативного втручання лікар контролює операційне поле на предмет відсутності кровотеч. Якщо необхідне видалення матки з придатками і шийкою, тоді додатково розсікають зв’язку, що кріпить яєчники до таза. На завершальній стадії видаляють згустки крові, виводять інструменти з черевної порожнини, а на місця виконання проколів накладають невеликі шви або лейкопластирні пов’язки.
На виконання операції може знадобитися від однієї до кількох годин – усе залежить від обсягів хірургічного втручання. Найскладнішим варіантом є радикальна гістеректомія в разі онкологічних захворювань на пізніх стадіях, коли разом із репродуктивними органами видаляються лімфатичні вузли, тазова клітковина, верхня частина піхви.
Реабілітаційний період після екстирпації
Після екстирпації матки пацієнтка проводить у стаціонарі до трьох днів під контролем лікарів. За відсутності ускладнень вона виписується додому, де проходить відновлення протягом 1-2 місяців. Відновлювальний період може супроводжуватися больовими відчуттями, перепадами настрою, виділеннями крові, для усунення яких призначають знеболювальні та гормональні препарати.
Жінці необхідно дотримуватися таких рекомендацій лікаря:
- утриматися від фізичної активності та підйому важких предметів;
- виключити статеві контакти;
- дотримуватися дієти з обмеженням вживання жирної, борошняної та солоної їжі;
- регулярно приймати призначені медикаментозні засоби.
Жінці необхідно пройти комплексне обстеження у гінеколога в Чернігові, щоб проконтролювати хід відновлення. За нормальної реабілітації обмеження знімаються і пацієнтка може повертатися до повноцінного життя. Не потрібно користуватися засобами контрацепції, якщо в неї є постійний партнер.
Екстирпація шийки матки є крайнім заходом, тому для її уникнення важливо регулярно відвідувати гінеколога, щоб виявити небезпечні патології на ранніх стадіях розвитку. Але якщо все ж доводиться видаляти матку і придатки, в гінекологічній клініці OKCLINIC гарантується безболісне, безпечне та ефективне виконання операції.
Пацієнтка отримує весь необхідний комплексний догляд, розгорнуту доопераційну діагностику та комфортне перебування в стаціонарі. Після екстирпації лікарі допомагають жінці фізично і психологічно відновитися, супроводжують її для якнайшвидшої реабілітації після такого кардинального втручання, яке змінює життя.