*Попередження – сторінка містить зображення людського тіла та оперативного втручання
- – Причини розвитку хвороби
- – Показання до видалення
- – Підготовка до оперативного втручання на кісті
- – Тактика видалення патологічного новоутворення
- – Післяопераційне відновлення
Кіста бартолінової залози промежини — це патологічне утворення на парних залозах біля основи великих статевих губ, яке розвивається внаслідок запальних процесів. Якщо ігнорувати симптоми бартолініту, новоутворення буде збільшуватись у розмірах. Воно буде закупорювати протоки, через які здійснюється виділення природного секрету піхви.
Причини розвитку хвороби
Формування кісти промежини пов’язане з дією наступних факторів:
- погіршення стану імунної системи;
- розвиток ендокринних порушень — дисфункції щитовидної залози, цукровий діабет;
- зараження інфекціями статевих органів;
- використання лубрикантів на основі штучного масла;
- недотримання гігієни інтимної зони;
- носіння тісної білизни з синтетичних матеріалів;
- проведення статевих актів під час менструації.
Внаслідок цього розвиваються запальні процеси у бартоліновій залозі, тому вона не може ефективно виконувати поставлені перед нею функції з вироблення секрету піхви (природного лубриканту). Патологія схильна до загострення, переходу з гострої до хронічної фази.
Показання до видалення
Якщо бартолініт було виявлено на початковій стадії, а жінка не ігнорувала симптоми хвороби та своєчасно звернулась до гінеколога, тоді можна вилікувати його консервативними методами. Вони включать прийом антибіотиків, протизапальних та знеболювальних засобів. Однак при прогресуванні патології призначають оперативне лікування бартолініту в наступних ситуаціях:
- розмір кісти збільшився до чотирьох сантиметрів і більше через відсутність лікування;
- запалення бартолінової залози має рецидивний характер;
- розвиток гнійних процесів, абсцесу кісти;
- розрив кісти, що призводить до витоку її вмісту та підвищеного ризику інфекційного ураження.
Щоб не доводити до таких обставин, необхідно звертатися до гінеколога, якщо вас турбує біль та відчуття чужорідного тіла, набряк та запалення в області великих статевих губ, відчувається дискомфорт при ходьбі та інтимній близькості. Гінекологічний огляд дозволяє встановити діагноз та визначити лікувальну тактику.
Підготовка до оперативного втручання на кісті
Якщо при огляді у гінеколога було виявлено запалення, гнійні процеси, збільшення кісти біля статевих губ, призначається хірургічне видалення новоутворення. Процедуру потрібно провести якомога швидше, доки інфекційний процес не розповсюдився на навколишні тканини та органи. Перед операцією лікар призначає пакет аналізів, який дозволяє виявити протипоказання.
Не дозволяється проводити оперативне втручання, якщо у жінки виявлено інфекційні ураження сечостатевої системи, порушення згортання крові, загострення хронічних патологій, онкологію. Операція не здійснюється вагітним та у період вигодовування грудьми, під час менструації.
Тактика видалення патологічного новоутворення
У клініці OKCLINIC проводиться видалення кіст піхви за сучасною технологією, яка передбачає видалення у стерильних умовах операційного приміщення. Для того щоб зробити операцію максимально щадною, застосовується лазерна технологія втручання за допомогою СО2 лазера.
Після розміщення пацієнтки у гінекологічному кріслі та введення місцевої анестезії, лікар починає випаровування за допомогою лазерного високотемпературного впливу. Спеціаліст може контролювати глибину та об’єм втручання, щоб не зачіпати здорові тканини, а локально впливати на патологію.
Лазерне видалення кісти на статевих губах вважається ефективною процедурою, яка має низку переваг:
- вплив на кісту лазером здійснюється без контакту з тканинами;
- коагулювання не передбачає кровотечі та болісних відчуттів;
- видаляється виключно кіста та її вміст, здорові тканини не зачіпаються;
- реабілітацію можна проходити вдома, жінку виписують з клініки у день проведення операції;
- ризик появи ускладнень зводиться до мінімуму.
Однак за певних обставин лікар не може застосовувати лазерне видалення кісти бартолінової залози, тому приймається рішення про проведення операції класичним методом — з використанням скальпеля Ця методика є більш болісною та потребує більш довготривалого реабілітаційного періоду.
Після введення місцевого знеболювання лікар робить розріз на кісті довжиною до 5 мм. Вміст новоутворення видаляється, а на його місце встановлюють дренаж для розвитку нового каналу бартолінової залози. Маніпуляція передбачає встановлення катетера, який слід носити до 4-5 тижнів.
Післяопераційне відновлення
Після видалення кісти статевих органів вагіни жінка може відчувати певний дискомфорт у інтимній зоні протягом 1-2 тижнів. Больові відчуття та кров’янисті виділення є нормальним процесом після видалення патології скальпелем, шви потрібно обробляти антисептичним розчином двічі на день.
Однак незначний дискомфорт, який жінка переносить під час операції та у реабілітаційний період — це ніщо у порівнянні з тими проблемами, які можна отримати при ігноруванні хвороби. Тому рекомендуємо не боятись та не відкладати візит до лікаря. Вартість операції по видаленню кісти є доступною для кожної жінки. Після її проведення ви зможете швидко повернутись до повноцінного життя, насолоджуватись інтимною близькістю без болю, назавжди забути про запалення, свербіж, дискомфорт та інші неприємні відчуття в області промежини.