- – Особливості методики виявлення патологій
- – Показання та протипоказання для проведення маніпуляції
- – Підготовка до процедури
- – Як проходить процедура
- – Реабілітаційний період
Діагностика за допомогою ендоскопічних методів широко застосовується у різних напрямках медицини. Не виключенням є гінекологія. Один із ефективних та малоінвазивних способів вивчення стану матки — діагностична гістероскопія. Цей метод полягає візуальному огляді органу та тканин за допомогою спеціального приладу — гістероскопа. В чому особливість діагностики та які різновиди проводять поговоримо далі.
Особливості методики виявлення патологій
Процедура проводиться за допомогою гістероскопу, котрий складається з гнучкого волоконного кабелю з вбудованою системою освітлення та оптичними лінзами. Останні дозволяють передавати зображення на екран для подальшого аналізу.
В гінекології гістероскопія використовується для огляду та вивчення стану матки. Метод дозволяє лікареві оцінити стан ендометрія (внутрішнього шару матки), виявити можливі патології, такі як поліпи, фіброми, запальні процеси, аномалії розвитку та інші вади. Гістероскопія також може бути використана для забору біопсійного матеріалу для подальшого дослідження.
Дослідження буває трьох типів, залежно від його мети:
- діагностичне — призначене для візуального огляду порожнини матки і цервікального каналу, щоб знайти можливі порушення;
- хірургічне — гістерорезектоскопія, використовується для лікування захворювань всередині матки, з мінімальним травмуванням тканин;
- контрольне — потрібне для контролю стану, оцінки ефективності терапії.
Показання та протипоказання для проведення маніпуляції
Призначити дослідження може виключно лікар-гінеколог після консультування та проведення ряду додаткових досліджень. Наполегливо рекомендуємо при перших ознаках порушень звертатися до фахівця, адже раннє виявлення патологій значно полегшує лікування.
Показання до гістероскопічної операції матки:
- незвичайні вагінальні кровотечі, які не пов’язані з місячним циклом;
- непояснені болі внизу живота або вагіни;
- не регулярний або нерегулярний менструальний цикл;
- підозра на наявність поліпів, фіброїдних вузлів або інших патологічних утворень в шийці чи порожнині матки;
- перевірка стану ендометрія перед проведенням репродуктивних процедур, таких як ЕКО або ІКСІ;
- діагностика та видалення поліпів, міом, або інших патологічних утворень;
- внутрішньоматкові злуки. Синдром Ашермана.
- наявність ендометріозу, аномальних маткових кровотеч;
- оцінка стану ендометрія після встановлення спіралі або проведення інших медичних процедур.
Також показами для проведення дослідження є підозра на наявність в органі стороннього тіла, розрив стінок та для виявлення причин безпліддя.
Протипоказаннями є:
- вагітність — гістероскопія не рекомендується проводити в першому триместрі вагітності;
- запалення вагіни або шийки матки;
- запальний процес в органах малого тазу;
- нестабільний стан пацієнта, такий як серцева недостатність або важка респіраторна недостатність;
- кровотеча, яка не може бути контрольована перед процедурою;
Також діагностика не проводиться пацієнткам, котрі хворіють ГРВІ, грипом, ангіною. У котрих в анамнезі декомпенсовані хвороби легенів, серця, нирок, печінки та онкологія шийки матки. Перед проведенням гістероскопії лікар повинен оцінити всі можливі ризики та переваги процедури для кожного конкретного пацієнта.
Підготовка до процедури
Підготовка до гістероскопії діагностичної включає в себе збір анамнезу, проведення ряду клінічних аналізів, а також виключення вагітності.
Перед процедурою необхідні наступні підготовчі заходи:
- Пройти лабораторні тести, такі як ПАП тест або забір вагінального мазка, щоб виключити наявність інфекції або запалення.
- Утриматися від їжі та рідини протягом певного періоду перед процедурою, якщо це вимагається.
Щодо клінічних аналізів, потрібних перед гістероскопією, передбачається здача наступних аналізів крові:
- сифіліс;
- ВІЛ;
- гепатити;
- визначення групи крові та резус-фактору;
- загальний та біохімічний аналіз;
- показники згортання.
Також потрібно здати загальний аналіз сечі, мазок з піхви на флору та цитологію. Пройти флюроографічне обстеження та ЕКГ при наявності показів. Після оцінки результатів лікар визначає доцільність та безпечність проведення дослідження.
Важливо дотримуватися всіх інструкцій лікаря щодо підготовки, щоб процедура пройшла безпечно та ефективно.
Як проходить процедура
Перед початком процедури проводиться знеболення ,за необхідності.
Далі обстеження проводять за наступним порядком:
- Лікар вводить гістероскоп через піхву та цервікальний канал, переміщаючись поступово в порожнину матки.
- За допомогою спеціального каналу в тубусі гістероскопа інсталюється рідина (фізіологічний розчин, чи турусол), для забезпечення максимальної візуалізації органу
- Під час дослідження лікар може збирати зразки тканини для подальшого аналізу, видаляти поліпи, субмукозні міоми, розʼєднувати синехії або інші патологічні утворення.
- Після завершення процедури, пацієнтка переводиться в палату, і через 1-2 години може бути виписана додому.
Важливо зазначити, що перед дослідженням пацієнтка повинна обговорити всі свої симптоми та питання з лікарем, а також дотримуватися всіх рекомендацій щодо підготовки до процедури.
Найбільш точна та інформативна діагностика буде, якщо її проводити на 7-10 день менструального циклу. Тривалість дослідження залежить від мети та обсягів проблеми, яку потрібно розв’язати. В середньому маніпуляція займає від 10 хвилин до 2 годин.
Реабілітаційний період
Зазвичай дослідження проходить без будь-яких ускладнень. Так само як при коагуляції шийки матки радіохвильовим методом пацієнтка відразу може повертатися до звичного життя. Проте необхідно кілька днів знизити фізичну активність, не напружуватися і більше відпочивати.
Також можливі наступні рекомендації:
- уникати вагітності протягом певного періоду, який визначає лікар;
- приймати за необхідності антибіотики або протизапальні препарати;
- уникати ванн, басейнів та інших джерел води протягом кількох днів, щоб запобігти інфекції.
Важливо слідувати рекомендаціям лікаря. У разі появи сильних болей, кровотечі або будь-яких інших незвичайних симптомів негайно потрібно звернутися до лікуючого доктора.
В медичному центрі можливо провести весь комплекс послуг від консультування до лікування і післяреабілітаційного спостереження.
Щоб записатися на зустріч скористайтеся номерами телефонів, котрі вказані на сайті центру. Також до ваших послуг письмова форма онлайн-запису.
Наші співробітники готові відповісти на питання та надати вичерпну інформацію щодо лікарів, методів діагностики та вільних дат прийому. Дізнатися, яка ціна гістероскопї та вартість інших послуг можна у відповідному розділі на сайті медичного центру “ціни”.